4/26/09

همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخاباتبا صدور یک بیانیه و برگزاری کنفرانس خبری اعلام شد
همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات
تشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۲۵ آپريل ۲۰۰۹

khastehaye-zanan.jpg
گروهها و فعالان جنبش زنان ایران نیز واردکارزار انتخاباتی شدند.البته نه برای حمایت از یک کاندیدای خاص که برای طرح مطالبات زنان.آنها صبح امروز با برگزاری یک کنفرانس خبری و همچنین با صدور بیانیه ای در تهران موجودیت خود را تحت عنوان "همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات " اعلام کردند.بیانیه ای که هم چرایی حضور آنها را در زمانه انتخابات بیان می کند و هم خواسته هایشان را از رییس جمهوری آینده .آنها همچین در بیانیه خود شرح داده اند که در ایام انتخابات چه خواهند کرد .
متن کامل بیانیه به این شرح است

بیانیه ی آغاز به کار «همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات»

چرا ائتلاف در زمانه انتخابات؟
ما، بخشی از جنبش زنان ایران، به عنوان کنشگران جامعه ی مدنی در عرصه های گوناگون صنفی، مطبوعاتی، سازمان های غیردولتی، احزاب، و از درون کمپین های متعدد، طی سالیان گذشته راه های گوناگونی را برای تحقق خواسته های زنان پیموده ایم و هرگاه ضرورت اقتضا می کرده، برای تحقق این خواسته ها در کنار هم گام برداشته ایم. امروز نیز مصمم شده ایم، به منظور ارائه ی بخشی از مطالبات خود و زنان سرزمین مان، با بهره گیری از فضای انتخاباتی، ائتلاف دیگری را شکل دهیم. هدف این ائتلاف صرفا طرح مطالبات زنان است و درصدد حمایت از کاندیدایی خاص یا مداخله در حق شهروندان برای مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات نیست، بلکه در پرتو این کنش دسته جمعی:
ـ ما می خواهیم گفتمان «دولت ـ مردانه» را، که معمولا در فضای انتخابات غلبه دارد، از راه مسالمتآمیز به سمت تحقق نیازهای جامعه ی مدنی و به خصوص مطالبات معوق مانده ی زنان سوق دهیم.
ـ ما می خواهیم از طریق کنش جمعی خویش، مسئولان را متوجه کنیم که باید، نه فقط به لایه های راس هرم قدرت، که به گروه های مردمی و اقشار حاشیه ای نیز پاسخگو باشند و اگر درصدد جلب آرای زنان، دانشجویان، معلمان و سایر اقشار جامعه و کسب مشروعیت هستند، باید در قبال آن برای تحقق مطالبات و خواسته های آنان نیز تلاش کنند.
ـ ما می خواهیم از این طریق نشان دهیم که اگر «نیک بنگریم»، در سخت ترین شرایط اجتماعی و سیاسی هم میتوان شهروندی تاثیرگذار بود و برای زندگی بهتر و عادلانه تلاش کرد، ولی تحقق این امر مشروط به آن است که ما زنان بتوانیم و ثابت کنیم که از ظرفیت، هوشیاری و جسارت آزمودن راه های گوناگون مدنی برخورداریم. زیرا تجربه نشان داده که هر فضا و روزنه ای که زنان واگذاشته اند، بلافاصله با حضور "زن ستیزان" فتح شده و زندگی یکایک زنان کشور را بیش از پیش دستخوش تبعیض ها و محدودیت های غیرانسانی و رفتارهای خشونت بار کرده است.به دنبال چه هستیم؟
برابری حقوقی و رفع تبعیض های جنسیتی، قومی و طبقاتی جوهر و شالوده ی مشترک مطالبات زنان در تمامی اقشار جامعه است. زنان ایران از طبقات و گروه های گوناگون اجتماعی، با این باور که ساختارهای اجتماعی در شرایط و روابط جنسیتی تاثیر دارد، همواره همدوش مردان، برای دستیابی به دموکراسی، آزادی های فردی و مدنی و حقوق شهروندی مبارزه كرده اند و از این روست که امروز نیز مانند گذشته در کنار دیگر گروههای اجتماعی، علاوه بر درخواست های مشخص خود، خواستار به رسمیت شناختن و تحقق آزادی های عمومی مصرح در قانون اساسی از جمله آزادی بیان، آزادی اجتماعات و... و همچنین توقف فشارهای گوناگون بر زنان، دانشجویان، کارگران، معلمان، اقوام و مذاهب گوناگون هستند. اما از سوی دیگر نیز می دانند که برابری جنسیتی پیش شرط تحقق دموکراسی، توسعه ی پایدار و دستیابی به جامعه ای سالم، انسانی و عاری از خشونت، فقر و بی عدالتی است.
از این رو ما، زنان و مردان ایرانی، با اعتقاد به این که بدون رفع تبعیض از زندگی زنان، هیچ جامعه ای به دموکراسی و عدالت ـ این دو آرمان همیشگی جامعه ی ایرانی ـ دست نخواهد یافت، از کاندیداهای ریاست جمهوری می خواهیم در سیاست ها و برنامه های خود، دو مطالبه ی اساسی ما را (که زمینه ساز تحقق مطالبات زنان در حوزه های گوناگون مندرج در جزوه ی تشریحی این ائتلاف است) مورد توجه قرار دهند:
۱ – پیگیری مجدانه ی پیوستن ایران به «کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان»
می دانیم که لایحه ی «پیوستن دولت ایران به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان» توسط دولت هفتم به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، اما متاسفانه پس از آن که این لایحه در مجلس ششم به تصویب رسید، شورای نگهبان آن را رد کرد و مجلس این لایحه را برای تصمیم گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام، که رئیس جمهور هم یکی از اعضای آن است، ارجاع داد. از این رو، از رئیس جمهور آینده می خواهیم با احترام به اصل برابری ، عدم تبعیض و عدالت جنسیتی، پیگیری مجدانه ی پیوستن ایران به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان را در صدر اولویت های خود قرار دهد.
۲ _ تلاش در جهت رفع قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و به ویژه بازنگری و اصلاح اصول ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۱۱۵ قانون اساسی، به منظور گنجاندن اصل برابری جنسیتی بدون قید و شرط .
می دانیم که تغییر یا اصلاح قوانین تبعیض آمیز در حوزه ی اختیارات ریاست جمهوری نیست، اما به این امر نیز واقف ایم که اگر هیئت دولت آینده به اصل برابری زنان کشور پایبند باشد و آن را از وظایف خود بداند می تواند با امکانات و مجموعه ظرفیت های خود در جهت رفع تبعیضات قانونی علیه زنان اقدامات بسیار موثری انجام دهد و برای آن که مردم و نیز مجلس بتوانند در جهت تغییر قوانین مدنی و جزایی تلاش کنند، باید در وهله ی اول با گنجاندن «اصل برابری جنسیتی بدون قید و شرط» در قانون اساسی این امکان را فراهم آورد.

چه خواهیم کرد؟
ما برای طرح و گسترش مطالبات زنان در میان مردم و مسئولان، هر اقدامی را که لازم باشد، در حد توان و امکانات خود در سه سطح مردم، جامعه ی مدنی و کاندیداها، انجام خواهیم داد و امیدوار هستیم که بتوانیم حداقل در فضای انتخابات به بسط خواسته ها و مطالبات زنان در سطح جامعه و در میان مسئولان تلاش کنیم و با تحقق دو مطالبه ی کلیدی ذکر شده، در جهت نیل به سایر درخواست های زنان نیز قدم برداریم.

و اما چگونه؟
ما در این حرکت مسالمت آمیز و دسته جمعی سعی خواهیم کرد با توافق هرچه گسترده تر در میان گروه های جنبش زنان و نیز دیگر گروه های اجتماعی، مسیر آینده ی این ائتلاف را با مشارکت همه ی علاقه مندانی که به آن می پیوندند مشخص کنیم. از این رو از تمامی گروه ها و افرادی که تمایل دارند به این ائتلاف ملحق شوند و مسیر حرکت آن را شکل دهند می خواهیم با ای میل زیر تماس بگیرند و در گردهمایی ها و جلسات بحث و تصمیم گیری درباره ی چگونگی ادامه ی حرکت مشارکت کنند تا از این طریق بتوانیم با همفکری و توافق هرچه وسیع تر در طرح مطالبات زنان در این مقطع توفیق یابیم.

گروه ها و افراد اولیه ی امضاکننده ی این بیانیه:
میدان زنان
کانون زنان ایرانی
مدرسه فمینیستی
انجمن زنان پارس
گروه تغییر برای برابری در اصفهان
کمپین یک میلیون امضاء در قم
انجمن تلاشگران سلامت
انجمن ملی زنان کارآفرین
جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان
جمعی از مادران صلح
شبکه وکلای داوطلب
انجمن زنان مدیر کارآفرین
کمیته زنان سازمان دانش آموختگان تحکیم وحدت
کمیته زنان انجمن های اسلامی شرق کشور
کمیته زنان فرزندان اهورایی ایران
انجمن فراسو (تبریز)
کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت
گروه زنان انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف
کمیته گزارشگران حقوق بشر

افراد( به ترتیب حروف الفبا:)
آزیتا شرف جهان
آسیه امینی
آمنه شیرافکن
آناهید آباد
آیدا قجر
آینا قطبی یعقوبی
اشرف گرامی زادگان
اعظم اکبرزاده
اعظم صادقی خطیبی
اعظم طالقانی
افسر صفائیان
اکرم خیر خواه
اکرم مینویی
الناز بابایی
الهه کولایی
اشرف چیتگرزاده
باران کوثری
بهار آذرم
بهاره هدایت
بیژن زاده
پرستو دوکوهکی
پروین بختیارنژاد
ترانه بنی یعقوب
ثریا سهرابی نژاد
تهمینه طاهری
حمیده ابراهیمی
خدیجه مقدم
خسرو دلیرثانی
رزا حسامی
رزیتا شرف جهان
رودابه امیدیان
رویا زینل
زهرا بی شتاب
زهرا اکبرزاده
زهرا بی شتاب
زهرا سعیدزاده
زهرا مینویی
زهره امینی
زهره معینی
ژیلا بنی یعقوب
ژیلا شریعت پناهی
سارا صباغیان
ساقی لقایی
ساناز محسن پور
سحر طالبی
سعیده نادری
سوسن شریعتی
سولماز ایگدر
سونیا ترکمان
سیمین بهبهانی
شادی صدر
شهره مهولاتی
شهلا اعزازی
شهلا شرکت
شهلا لاهیجی
شیرین عبادی
شیوا نظرآهاری
صادقه شیردل
طاهره طالقانی
عارفه الیاسی
غزال شولی زاده
غزال محسن پور
فاطمه امدادی
فاطمه سیف اللهی
فاطمه صادقی
فاطمه گوارایی
فاطمه مسجدی
فخرالسادات محتشمی پور
فرزانه دشتی
فرزانه طاهری
فرشته اصانلو
فرشته جمشیدی
فرنگیس مزداپور
فریده غائب
فیروزه صابر
گوهر شمیرانی
گیتی پورفاضل
گیتی خیرخواه
گلبهار ممویی
لادن علوی
لیلا انصاری
لیلا صحت
لیلی ارشد
محبوبه عباسقلی زاده
مرضیه داورزنی
مریم بهرمن
مریم بهشتی
مریم بیدگلی
مریم رحمانی
مریم قنبری
مریم کیان ارثی
مریم مجد
مریم یاسمین شیرازی
مژگان جعفریان
مسرور منشی زاده
منصوره شجاعی
منیژه رسولزاده
مونا محمدزاده
مهرنوش اعتمادی
مهسا برخوردار
مهسا فتوحی
مهین فهیمی
مینو کیامان
مینو مرتاضی
میترا آناهید
ناهید توسلی
نسرین افضلی
نسرین ستوده
نسرین علوی
نسرین ملکی
نسیم سرابندی
نسیم غنوی
نوشین احمدی خراسانی
نیلوفر مهدیان
وحیده مولوی
هاله سحابی
هایده تابش
هدا عمید
یاسمن دادور
یاسمن نیلفروشان

4/23/09

دانشجویان تحت فشار برای مصاحبه تلویزیونی قرار دارند

پنجشنبه ۳م اردیبهشت ۱۳۸۸
دانشجویان تحت فشار برای مصاحبه تلویزیونی قرار دارند
خبرنامه امیرکبیر: دانشجویان بازداشت شده پلی تکنیک تحت شکنجه و فشارهای غیرانسانی برای انجام مصاحبه تلویزیونی قرار دارند.
یکی از زندانی های زندان اوین که به هنگام انتقال اسماعیل سلمانپور به بهداری وی را دیده است، با تماس تلفنی اطلاع داد که دانشجویان به شدت تحت فشار برای انجام مصاحبه تلویزیونی قرار دارند. وی گفته است فشار و شکنجه بر دانشجویان به حدی است که وضعیت جسمی برخی از آنان به شدت نگران کننده است. وی وضعیت اسماعیل سلمانپور را هم به هنگام انتقال به بهداری بسیار نگران کننده مشاهده کرده است.
وی همچنین اطلاع داد که چند نفر از دانشجویان برای اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده اند. دانشجویان در اعتراض به اعمال وحشیانه بازجویان برای اعتراف به سناریوی ساختگی دست به اعتصاب غذا زده اند.
طی روزهای گذشته نیز یکی از دانشجویان بازداشتی امیرکبیر با خانواده خود تماس گرفته است. وی از پایان بازجویی های خود خبر داده، اما افزوده است که دیگر دانشجویان همچنان تحت بازجویی همراه با شکنجه قرار داند و از آنها خواسته شده است با انجام مصاحبه تلویزیونی به سناریوی ساختگی نیروهای امنیتی اعتراف کنند.
این در حالی است که دانشجویان تاکنون هیچ گونه ملاقاتی با خانواده ها یا وکلای خود نداشته اند. برخی از دانشجویان نیز تاکنون هیچ گونه حتی تماس تلفنی هم با خانواده های خود نداشته اند. عدم اجازه به دانشجویان برای ملاقات با خانواده ها و کلای خود و همچنین اخبار روزهای اخیر در مورد وضعیت جسمی دانشجویان و اعتصاب آنان، بر نگرانی های خانواده ها و دیگر دانشجویان به شدت افزوده است.
به نظر می رسد پس از آنکه نیروهای امنیتی بر سر پروژه نشریات موهن خود با بی آبرویی مواجه شدند، اکنون دانشجویان را به شدت تحت فشار گذاشته اند تا سناریوی دیگری برای آنها بسازند.
کینه نیروهای امنیتی به اعتراض دانشجویان پلی تکنیک به هنگام حضور احمدی نژاد در این دانشگاه و اعتراض دانشجویان به وی باز می گردد. اما اعتراضات امسال دانشجویان به پروژه دفن شهید نیز باعث شده است تا نیروهای امنیتی مجددا به انتقام گیری از دانشجویان مبادرت ورزند.
اکنون نیز گرچه بازجویی چند نفر از دانشجویان به اتمام رسیده است، اما عدم آزادی هیچ یک از دانشجویان و عدم اجازه ملاقات به خانواده ها و وکلا برای ملاقات با دانشجویان بازداشت شده و تحت فشار قرار دادن دانشجویان برای انجام مصاحبه تلویزیونی، نشان از اقدام نیروهای امنیتی برای پرونده سازی گسترده برای دانشجویان دارد.